Kaupanvahvistajan määräyksen hakeminen

Kaupanvahvistuksesta huolehtivat pääasiassa virka-asemansa perusteella kaupanvahvistajana toimivat. Mikäli jollain alueella ei ole riittävästi kaupanvahvistajia, voi maanmittaustoimisto määrätä muun henkilön toimimaan kaupanvahvistajana.

Kaupanvahvistajan on lisäksi täytettävä seuraavat vaatimukset:

Riittävä perehtyneisyys kaupanvahvistajan tehtäviin

  • Henkilön on hallittava keskeiset kiinteistön kauppaan liittyvät lainkohdat sekä julkisuuslainsäädäntö ja henkilötietojen käsittelyyn liittyvä lainsäädäntö

Muut edellytykset

  • Henkilöllä on oltava valmius sähköiseen asiointiin sekä mahdollisuus asiakirjojen jäljentämiseen

Määräys on voimassa toistaiseksi. Tehtävä päättyy, kun kaupanvahvistaja täyttää 65 vuotta. Kaupanvahvistaja toimii aina virkavastuulla. Maanmittaustoimisto valvoo toimialueensa kaupanvahvistajatoimintaa.

Määräystä haetaan maanmittaustoimistolta

Käräjäoikeuksien ennen 1.1.2010 antamat kaupanvahvistajamääräykset ovat voimassa vuoden 2011 loppuun asti, kuitenkin enintään siihen saakka, kun kaupanvahvistaja täyttää 65 vuotta.

Kaupanvahvistajan määräystä haetaan siltä maanmittaustoimistolta, jonka toimialueella henkilön asuin- tai toimipaikka on. Hakemuksen voi lähettää joko postitse tai sähköisesti maanmittaustoimiston kirjaamoon.

Määräystä haetaan vapaamuotoisella hakemuksella. Hakemuksesta on käytävä ilmi:

  • hakijan edellytykset toimia kaupanvahvistajana
  • hakijan henkilötunnus
  • tieto virkapaikasta tai muusta osoitteesta
  • hakijan sähköpostiosoite ja puhelinnumero

Kaupanvahvistajamääräystä koskevan asian käsittelystä peritään 79 euron suuruinen maksu. 

Asiasanat: