Voit hakea omistuksen rekisteröintiä taloyhtiön hallituksen selvityksellä. Selvitys on tarkoitettu vain osakeluetteloon merkityn omistajan omistuksen rekisteröintiin eikä sitä voi siirtää osakekirjan tavoin.
Selvityksen tulee olla kirjallinen, päivätty ja taloyhtiön hallituksen jäsenten allekirjoittama, ja siitä on käytävä ilmi, ettei huoneistolle ole painettu osakekirjoja eikä annettu väliaikaistodistuksia. Lisäksi selvityksestä on käytävä ilmi, kuka on osakeluetteloon merkitty omistaja. Selvitys pätee vain, jos päätösvaltainen määrä (yleensä yli puolet) hallituksen jäsenistä allekirjoittaa selvityksen. Isännöitsijä ei voi antaa selvitystä.
Huom. Vuonna 1992 tai sen jälkeen perustetussa taloyhtiössä omistuksen rekisteröintiä ei voi tehdä hallituksen selvityksellä, koska näillä yhtiöillä on ollut velvollisuus painattaa osakekirjat. Näissä tapauksissa taloyhtiön hallitus voi antaa huoneiston omistajalle väliaikaistodistuksen omistuksen rekisteröintiä varten. Lue lisää väliaikaistodistuksen antamisesta Huoneistokirjaamisen käsikirjasta.