Du kan ansöka om registrering av ägande utifrån en utredning från husbolagets styrelse. Utredningen är endast avsedd för registrering av en i aktieboken införd ägares ägande och kan inte överföras på samma sätt som ett aktiebrev.
Utredningen ska vara skriftlig, daterad och undertecknad av medlemmarna i husbolagets styrelse, och av utredningen ska det framgå att inget aktiebrev och interimsbevis har tryckts respektive utfärdats för aktielägenheten. Av utredningen ska det dessutom framgå vem den i aktieboken införda ägaren är. Utredningen är giltig endast då ett beslutsfört antal (vanligtvis över hälften) styrelsemedlemmar undertecknar den. Disponenten kan inte lämna utredningen.
Obs! I husbolag som bildats 1992 eller därefter kan registrering av ägande inte göras med styrelsens utredning, eftersom dessa bolag har varit tvungna att trycka upp aktiebreven. I dessa fall kan husbolagets styrelse utfärda ett interimsbevis till bostadsägaren för registrering av ägandet.