Nykyisten tietojen lisäksi voisimme lisätä huoneistotietojärjestelmään myös huoneistojen kauppahintatiedot. Asuntojen pyyntihintojen ja toteutuneiden kauppahintojen välillä on tällä hetkellä suuria eroja, eikä tietoa toteutuneista kauppahinnoista ole julkisesti saatavilla. Kattavaa ja julkista tietoa asuntojen kauppahinnoista ei kerätä eikä tarjota tällä hetkellä. Tämä on selvä puute, johon Maanmittauslaitos voisi tuoda luontevasti avun.
Keräämme jo tietoa huoneistojen omistuksista, panttauksista ja rajoituksista sekä taloyhtiöiden ja huoneistojen kunnossapito-, vastike- ja lainatiedoista. Huoneistojen kauppahintarekisteri olisi luonteva osa tätä järjestelmää ja se voitaisiin rakentaa valmiin rekisterin päälle.
Nyt lakkautetun, ympäristöministeriön alaisuudessa toimineen asuntorakentamisen keskuksen, Varken, aiemmin ylläpitämässä huoneistojen kauppahintatietopalvelussa oli vain osa toteutuneiden asuntokauppojen hintatiedoista, ja kauppatiedot hankittiin kiinteistövälitysalan kaupallisilta toimijoilta useista eri lähteistä. Uuteen palveluun olisi mahdollista saada lainsäädännön turvin kaikkien kauppojen hintatiedot. Näin rekisteri myös palvelisi yhteiskuntaa ja tavallista suomalaista asunnon myyjää ja ostajaa paremmin.
Huoneistojen kauppahintarekisteri hyödyttäisi yhteiskuntaa laajasti
Verohallinto saisi huoneistokaupoista tarvitsemansa tiedot nykyistä helpommin ja tehokkaammin. Finanssivalvonta helpottuisi, kun asuntorahastojen arvo perustuisi toteutuneisiin kauppahintoihin. Rekisteri varmistaisi luototusjärjestelmän vakautta ja tarjoaisi kiinteistöveropohjan määrittämiseen tarvittavaa luotettavaa hintatietoa. Kiinteistönvälittäjätkin saisivat nykyistä kattavamman tiedon toteutuneista kaupoista.
Mikäli uusi laki säädettäisiin, kuuluisi lakiin ilmoitusvelvollisuus kauppatietojen toimittamisesta. Näin varmistaisimme ajantasaisen tiedonsaannin rekisteriin. Lainsäädäntöpohjassa säänneltäisiin tarkasti, kuka saa käyttää tietoja ja mitä tietoja kenellekin annettaisiin.
Rekisteri saataisiin perustettua neljällä miljoonalla
Uuden rekisterin perustamiseen ei tarvittaisi enää lisärahoitusta. Hintaa rekisterin perustamiselle tulisi noin neljä miljoonaa euroa, mikä rahoitettaisiin suoraan Maanmittauslaitoksen budjetista. Ja rekisterin toiminta ylläpidettäisiin jatkossa palvelusta perittävillä maksuilla.
Asuntokauppojen hintatietoja sisältävälle palvelulle on olemassa selkeä tarve, mutta palvelun vaatiman lainsäädännön laatiminen olisi todennäköisempää vasta seuraavalla hallituskaudella. Suunnittelutyötä asian edistämiseksi toki tehdään jo nyt.
Uudistus olisi hyödyksi kaupankäynnin eri osapuolille, asunnonomistajille ja koko yhteiskunnalle. Lopulta huoneistojen kauppahintarekisteristä hyötyisi ennen kaikkea tavallinen suomalainen.
Janne Murtoniemi
Huoneistojen omistuksesta vastaava johtaja
Maanmittauslaitoksen blogissa eri kirjoittajat käsittelevät Maanmittauslaitoksen ajankohtaisia asioita.