Vid ägarbyte av en aktielägenhet ska ägandet registreras i bostadsdatasystemet inom 2 månader. Här kan du läsa om hur tidsfristen beräknas i olika situationer.
Tidsfristerna gäller även situationer där ägaren till en aktielägenhet tidigare har ägt en del av lägenheten och nu tar över hela lägenheten.
Tidsfristerna gäller i situationer där det finns ett fysiskt aktiebrev för en aktielägenhet, och lägenheten övergår till en ny ägare. Tidsfristerna gäller inte i situationer där lägenheten redan har en elektronisk ägaranteckning.
Köp och gåva
Inom två månader efter att köpebrevet eller gåvobrevet undertecknats.
Om äganderätten övergår senare än vid tidpunkten för undertecknandet, ska tidsfristen på två månader räknas från när äganderätten överfördes.
Avvittring och arvskifte
Inom två månader från det datum då avvittringen eller arvskiftet vunnit laga kraft.
Om överlåtelsen av äganderätten sker vid en överenskommen tidpunkt efter att avvittringen eller arvskiftet vunnit laga kraft, ska tidsfristen på två månader räknas från dagen för överföring av äganderätten.
När det bara finns en arvinge
Inom två månader efter utgången av tiden för bouppteckning eller av förlängningen av tiden för bouppteckning.
Obs! Om arvlåtaren avlidit innan husbolaget överfört aktieboken, är tidsfristen för registrering av ägande 10 år. Fristen på 10 år räknas från datum för husbolagets överföring av aktieboken till bostadsdatasystemet.
Testamente
Inom två månader efter att testamentet vunnit laga kraft.
Om registrering av ägande försenas
Om ansökan om registrering av ägande av en aktielägenhet lämnas in för sent måste du betala en förseningsavgift utöver avgiften för registrering av ägande.
Mer information finns i Handboken om lägenhetsinskrivning (avsnitten om inskrivningsskyldighet, dvs. registrering av förvärv och inskrivningsavgifter)