I det program som inleds nästa år och kallas för KALLIO2 förblir flygfotograferingarna desamma. Finland flygfotograferas i tre års cykler även i fortsättningen, och flygfotografiernas upplösning är fortfarande 50 centimeter.
Programmet för laserskanning däremot ändras. Laserskanningsdatas exakthet, det vill säga punkttäthet, fyrdubblas från det nuvarande 5 punkter per kvadratmeter till 20 punkter per kvadratmeter. Samtidigt förlängs cykeln för laserskanningar från sex år till nio år. Med laserskanningar produceras punktliknande, tredimensionell information som beskriver objekt på markytan, såsom byggnader och träd och markytans former.
Förutom de nya, tätare laserskanningarna laserskannas årligen några områden med punkttätheten för det nuvarande programmet.
– Insamling av tätare laserskanningsdata förutsätter flera flyg och är således både dyrare och svårare att genomföra. Därför förlängs cykeln för laserskanningar, med andra ord det finns färre produktionsområden per år än för närvarande. Vi granskar regelbundet under programmets gång om vi kan ändra cykeln i framtiden, säger Heli Laaksonen, direktör från Lantmäteriverket.
Ännu flera partner – mer omfattande genomslag
Det nya KALLIO2-programmet genomförs i samarbete med ännu flera organisationer. Förutom de nuvarande partnerna Lantmäteriverket, Finlands skogscentral, Forststyrelsen, Finlands miljöcentral, Livsmedelsverket och Försvarsmakten är även Geologiska forskningscentralen, Naturresursinstitutet och Trafikledsverket med i det kommande programmet.
– Nationella flygfotograferings- och laserskanningsdata har en stor betydelse för Finlands samhällsekonomi och säkerhet. Exaktare information som uppdateras tillräckligt ofta skapar förutsättningar för att främja näringar på ett mångsidigt sätt. Samtidigt ska man sörja för dataskydd och säkerställa att insamling av data är kostnadseffektivt, säger Pekka Pesonen, kanslichef från jord- och skogsbruksministeriet.
De årliga kostnaderna på cirka 4 miljoner euro som datainsamlingen förorsakar delas mellan partnerorganisationerna. Den finansiella nyttan som det kommande laserskanningsprogrammet ger beräknas vara drygt 18 miljoner euro per år för de organisationer som deltar i programmet. Därtill utnyttjas data av flera andra aktörer. Nyttorna verkar vara mångfaldiga jämfört med kostnaderna.
– Det finns styrka i samarbetet! Även om den offentliga ekonomin är stram, kan vi genom samarbete hålla organisationsspecifika kostnader i schack, men kostnadseffektivt erbjuda mångsidigare data än tidigare för hela samhället, säger Heli Laaksonen glatt.
Laserskannings- och flygfotograferingsdata utnyttjas i omfattande grad i Finland. De används till exempel för insamling av data om skogsresurser, underhåll av terrängdatabasen, åkerövervakning, översvämningskartering, försvarsplanering och fastighetsbeskattning.
Mer information
Heli Laaksonen, direktör, Lantmäteriverket, fornamn.efternamn@lantmateriverket.fi, tlf. 0400 988 243
Läs mer
Följs hur det årliga programmet för flygfotografering och laserskanning framskrider
Läs meddelandet om flygfotograferingar under sommaren 2025: Lantmäteriverket kommer att flygfotografera en tredjedel av Finland under sommaren – datamaterialet kommer att användas av myndigheter och blir fritt tillgängligt för alla
Läs mer i meddelandet från 2024: Det nationella programmet för flygfotografering och laserskanning sparar miljoner åt samhället – nu är frågan vad som händer med det i framtiden