Hoppa till huvudinnehåll

Ny ägare av aktielägenhet införs i bostadsdatasystemet på några sekunder

Ansökningar om registrering av bostäders ägande och pantsättningar som blivit anhängiga via Gränssnittstjänsten för bostadsköp avgörs i dag helt automatiserat hos Lantmäteriverket på basis av fördefinierade behandlingsregler. I många situationer behöver ärenden fortfarande behandlas av en människa.

Kuvassa moderni kerrostalon ylin kerros, paljon isoja ikkunoita
Riku Nikkilä

Automatiserad behandling är resultatet av ett långsiktigt utvecklingsarbete och ett nära samarbete med intressenter. Utveckling har gjorts från början i samarbete med branschaktörer, och deras aktiva insatser har varit viktiga för att automationen har kunnat möjliggöras. Målet har varit klart: Ett smidigt och oavbrutet servicepaket för bostadsköp, där registreringen sker automatiserat i bakgrunden som en del av köpprocessen.

Så fungerar automationen

För närvarande är ett automatiserat beslutsfattande möjligt för sådana ansökningar om registrering av ägande där överlåtaren ger sitt elektroniska samtycke till registreringen av köparens äganderätt i samband med försäljningen av bostaden. I samma process kan banken som kreditgivare ansöka om registrering av pantsättning, och även beslut om pantsättning fattas automatiserat. Den nya bostadsägaren ger sitt elektroniska samtycke till registreringen av pantsättningen som en del av köpet.

-  Till det automatiserade förfarandet styrs endast ansökningar som har lämnats in elektroniskt via Gränssnittstjänsten för bostadsköp och om vilka beslut kan fattas på basis av fördefinierade behandlingsregler utan separat övervägande i det enskilda fallet. Än så länge omfattar det automatiserade beslutsfattandet inte aktielägenheter som har inlösningsrätt, och inte heller fall där aktiebrevet för aktielägenheten fortfarande är i pappersform, berättar Merja Nybacka på Lantmäteriverket.  

Elektroniskt ägande är förutsättningen för automation

I april 2026 är cirka 34 procent av alla bostäder och övriga lokaler som förvaltas med aktier i elektroniskt format, och andelen ökar kontinuerligt. När aktiebrev i pappersform inte längre används, kan äganderätten allt oftare registreras automatiserat direkt efter att köpet har slutförts.

Jord- och skogsbruksministeriet håller på att bereda lagstiftning om massdigitalisering av aktiebrev. Om lagstiftningen införs, möjliggör det en övergång till automatiserade beslut även i framtiden. När fysiska aktiebrev inte längre behöver skickas per post eller behandlas manuellt, effektiviseras hela bostadsköpsprocessen och registrering i realtid blir möjlig i allt fler situationer.

Mer information

Janne Murtoniemi, direktör för tjänsterna för ägande av aktielägenheter, Lantmäteriverket, tfn 040 710 8862, fornamn.efternamn@lantmateriverket.fi
 

Aktielägenheter

Nyheter och artiklar