En referentgranskad artikel som är skriven av forskare vid Lantmäteriverket har publicerats i Finska vetenskapsakademiens publikation AASF. Av den framgår att geodata har blivit en av de mest kritiska resurserna inom digitaliseringen. Forskarna uppskattar att upp till 80 procent av all information är geodata, och dess betydelse ökar snabbt inom såväl ekonomi som säkerhet och offentlig service.
Det globala värdet av marknaden för geodata och positionsbestämning beräknas stiga till 1,19 tusen miljarder euro fram till år 2030, medan det år 2025 beräknas uppgå till 0,57 tusen miljarder euro. Siffrorna baserar sig på Geospatial Worlds bedömning. Enligt Europeiska kommissionen är 10 procent av Europas ekonomi beroende av satellitbaserad positionsbestämning.
– Geodata och satellitbaserad positionsbestämning är digitaliseringens osynliga basinfrastruktur. Utan dem fungerar varken mobilnäten, penningtrafiken, logistiken, räddningstjänsterna eller de smarta transporterna, konstaterar professor Jarkko Koskinen vid Lantmäteriverkets Geodatacentral FGI.
– Globala storföretag, såsom Microsoft, Amazon och Alphabet, som ansvarar för Google, är stora aktörer på geodatamarknaden och utnyttjar geodata och positionsbestämning i realtid i sin verksamhet. Mängden geodata och behovet av dessa ökar kraftigt i takt med AI:s tillväxt och det ökade utbudet av olika smarta tjänster. Det är i både Finland och hela Europa viktigt att satsa på interoperabla och säkra geodata för att vi inte ska halka efter i utvecklingen, säger han.
Behov av interoperabla och säkra geodata
Problemet i både Finland och övriga Europa är att geodata från olika källor inte är interoperabla, vilket utgör ett hinder för effektiv användning av dem.
Målen i EU-direktivet INSPIRE, som syftar till interoperabilitet i fråga om geodata, har inte uppnåtts i något medlemsland och interoperabiliteten hos geodata är bristfällig. Detsamma gäller även Finland.
Betydelsen av geodata accentueras vid satellitbaserad positionsbestämning, som är en kritisk del av det moderna samhället. Satellitbaserad positionsbestämning ger inte bara platsinformation, utan fastställer även den exakta tidpunkten, vilket är nödvändigt med tanke på telenäten, finansmarknaden och logistiken. Artikeln lyfter fram att säkerheten och tillförlitligheten vid positionsbestämning är ännu mer sårbara i det nuvarande geopolitiska läget, vilket kräver en översyn i den nuvarande säkerhetsmiljön.
Läs artikeln: https://journal.fi/aasf/article/view/156676
Mer information
Jarkko Koskinen, överdirektör, professor, 050 337 2902, fornamn.efternamn@lantmateriverket.fi