En dataprodukt enligt INSPIRE sammanställs av en eller flera nationella datamängder eller datamängdserier.
En dataprodukt enligt INSPIRE sammanställs av en eller flera nationella datamängder eller datamängdserier. Det obligatoriska innehållet i en dataprodukt definieras i INSPIRE:s interoperabilitetsbestämmelser.
Europeiska kommissionen har utarbetat dataproduktspecifikationer enligt INSPIRE-teman och motsvarande datastrukturer eller INSPIRE-scheman. I dataproduktspecifikationerna beskrivs temats innehåll, datamodeller, kodlistor och kartnivåer. Informationsproducenterna tillsammans med INSPIRE-sekretariatet har utarbetat dataproduktplaner baserat på dataproduktspecifikationerna för att utarbeta dataprodukter.
Det finns exempel på dataprodukter på INSPIRE Community Forum -plattformen och INSPIRE Geoportal-tjänsten som är öppna för alla. På plattformen INSPIRE Helpdesk går det också att få hjälp med INSPIRE-genomförandet och diskutera med andra europeiska informationsproducenter.
- Förbered förändringen genom att klarlägga motsvarigheterna mellan den nationella datamängden och INSPIRE-datastrukturen. Du kan utnyttja färdiga motsvarighetstabeller.
Skapa unika identifierare för dataprodukterna (InspireId).
I INSPIRE:s datamodeller bildas den unika identifieraren för ett objekt av namnrymden (namespace), den lokala identifieraren (localId) och en frivillig versionsidentifierare (versionId).
Namnrymden är samma för dataproduktens samma objekttyp http://paikkatiedot.fi/so/{aineistotunnus}/{theme}/{class}, där datamängdsidentifieraren är en sjusiffrig nummerserie som sparats i datamängdens metadata i Metadatakatalogen, theme är en förkortning för INSPIRE-temat (t.ex. lc) och class är det aktuella INSPIRE-schemats objektklass (t.ex. landcoverunit). Namespace kan också anges på formen http://paikkatiedot.fi/so/{datamängdsidentifierare}, om datamängdsidentifieraren skiljer sig för INSPIRE-dataprodukten och den nationella dataprodukten och det kan säkerställas att identifierarna är unika. Den lokala identifieraren är ofta en permanent unik identifierare för objektet som redan finns färdig i databasen. Versionsidentifieraren kan tas i bruk om så önskas för versionshantering av objektet.Exempel på unik identifierare för ett objekt: http://paikkatiedot.fi/so/1000772/10294758. Dirigering av identifieraren till datakortet som presenterar objektets uppgifter sker i Omdirigeringstjänsten.
Mer information om att skapa en unik identifierare och om dess struktur hittar du i JHS 193-rekommendationen "Unik identifierare för geografisk information" (på finska).- Transformera den nationella datamängden till INSPIRE-datastruktur.
På kommissionens webbplats finns information om flera verktyg (till exempel HALE och FME) för att göra transformationen och för publicering av INSPIRE-tjänster. Beakta när transformationen och tjänsten genomförs att dataprodukterna är tillgängliga i något koordinatsystem som INSPIRE-förordningen kräver. Använd begrepp och definitioner i INSPIRE-registret som hjälp. I INSPIRE-kodlisteregistret finns gemensamma europeiska klassificeringar definierade med sina kodvärden, som exempel orsak till saknad uppgift som anges med värden i VoidReasonValue-kodlistan. Värden och definitioner för nationellt utökade kodlistor återfinns i Katalogtjänsten. Mer information om Katalogtjänsten. - Utarbeta metadata för INSPIRE-dataprodukter och tjänster som erbjuder dem:
Mer information om att utarbeta metadata. - Validera till sist INSPIRE-dataprodukten med INSPIRE-validatorn. Kör "Interoperable data sets in GML"-testerna (Guidelines for the Encoding of Spatial Data version 3.3) samt temaspecifika tester om sådana är tillgängliga för att kontrollera att allt är rätt. Mer information om valideringstjänsten.